Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie
z dnia 27 września 2012 r.
Sygn. akt: I ACa 854/12
Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze orzeczenia sądu określające zasady funkcjonujące w prawie przewozowym krajowym jak i międzynarodowym
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie
z dnia 27 września 2012 r.
Sygn. akt: I ACa 854/12
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie
z dnia 27 listopada 2013 r.
Sygn. akt: ACa 1056/13
Podkreślenia wymaga, że wynikające z umowy przewozu świadczenie przewoźnika nie ma charakteru osobistego, a więc może zostać wykonane przez podwykonawcę, a niezależnie od tego umowa przewozu może być wykonana nie tylko przez przewoźnika umownego, ale także w rozumieniu art. 34 Konwencji CMR przez „kilku kolejnych przewoźników” (tzw. przewóz sukcesywny). Z kolei w art. 3 Konwencji CMR mowa jest o podwykonawcy przewoźnika, z którym mamy do czynienia wtedy, gdy przewoźnik, wykonując zawartą umowę przewozu, powierza spełnienie świadczenia wynikającego z tej umowy innym osobom. To powierzenie nie powoduje powstania stosunku prawnego między nadawcą przesyłki (ani odbiorcą) a podwykonawcą przewoźnika. Przewoźnikami odpowiadającymi bezpośrednio wobec nadawcy za należyte wykonanie całego przewozu są jedynie przewoźnicy sukcesywni, którzy przystępują do umowy zawartej między nadawcą a pierwszym przewoźnikiem i – tworząc jedną stronę umowy – wiążą się jej warunkami. (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 kwietnia 2009 r. V CSK 392/08.
Dodatkowo w wyroku z dnia 3 września 2003 r., sygn. II CKN 415/01 (OSNC 2004/10/163) Sąd Najwyższy stwierdził, że „jeżeli właściciel posługuje się spedytorem, który – zawierając umowę przewozu – występuje wobec przewoźnika we własnym imieniu, kontrahentem przewoźnika, a tym samym stroną umowy przewozu, jest spedytor. W takiej sytuacji spedytor staje się podmiotem praw i obowiązków wynikających z umowy przewozu, przez co uzyskuje status nadawcy”. W niniejszej sprawie, ze zleceniem transportowym wobec powoda wystąpiła Spółka (…) S.A., która z kolei otrzymała zlecenie od strony pozwanej, jednakże Spółka (…) występowała we własnym imieniu. Do zawarcia umowy przewozu doszło więc w wyniku przyjęcia przez powoda oferty (zlecenia przewozowego) spółki (…), która uzyskała status drugiej – obok powoda – strony umowy przewozu.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie
z dnia 27 września 2012 r.
Sygn. akt: I ACa 867/14
Odpowiedzialność ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika nie jest zależna od wystawienia listu przewozowego rozumianego ściśle.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie
z dnia 5 listopada 2014 r.
Sygn. akt: I ACa 1097/14
Jakkolwiek artykuł 4 Konwencji CMR stanowi, że list przewozowy jest dowodem zawarcia umowy przewozu, a jego brak, nieprawidłowość lub utrata nie wpływa na istnienie ani na ważność umowy przewozu, która mimo to podlega przepisom tej Konwencji, to jednak list przewozowy nie jest wyłącznym dowodem zawarcia umowy przewozu, a jego funkcję dowodową określa artykuł 9 Konwencji CMR. Wynika z niego, że list przewozowy stanowi dowód zawarcia umowy, warunków umowy oraz przyjęcia towaru przez przewoźnika, ale tylko w braku przeciwnego dowodu. W sytuacji zatem, gdy takie przeciwne do listu przewozowego dowody przedstawiono, to strony umowy przewozu czy osoby zobowiązane do zapłaty przewoźnego, należało ustalić uwzględniając te dowody.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku
z dnia 21 maja 2020 r.
Sygn. akt: I AGa 149/19
Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach
z dnia 12 grudnia 2014 r.
Sygn. akt: X Ga 271/14
Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach
z dnia 26 września 2014 r.
Sygn. akt: X Ga 182/14
Wyrok Sądu Najwyższego
z dnia 3 września 2003 r.
Sygn. akt: II CKN 415/01
Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie
z dnia 04 października 2013 r.
Sygn. akt: VIII Ga 267/13