Nasze publikacje
Poniżej przedstawiamy Państwu nasze najnowsze publikacje, opisujące szczegółowo najciekawsze aspekty prawa transportowego w kraju i za granicą
Data powstania: 31 lipiec 2020 r.
MIĘDZYRESORTOWY ZESPÓŁ DO SPRAW DZIAŁAŃ SPRZYJAJĄCYCH ROZWOJOWI MTD WSPARCIEM DLA BRANŻY TRANSPORTOWEJ
- Data publikacji: 19.09.2015 / Aktualizacja: 31.07.2020
- Autor: Anna Żurawiecka
- Kategoria: Aktualności, prawo transportowe
- Płatny, cena: 8,99 PLN
- Liczba wyrazów: 936, liczba znaków (ze spacjami): 7431
#transport #branżaTSL
Dnia 23 stycznia 2015 r. Zarządzeniem nr 11 Prezesa Rady Ministrów powołano do życia Międzyresortowy Zespół do spraw działań sprzyjających rozwojowi międzynarodowego transportu drogowego. Rozpoczął on swoją działalność dnia 5 lutego 2015 r., kiedy to odbyło się jego pierwsze spotkanie.
Czym jest Zespół i jakie są jego zadania?
Jak wskazuje § 1 ust. 2 zarządzenia Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów. Do jego zadań należy wypracowywanie propozycji działań sprzyjających rozwojowi międzynarodowego transportu drogowego wykonywanego przez polskich przewoźników drogowych, zbieranie informacji na temat uwarunkowań funkcjonowania branży transportowej jak i koordynowanie i monitorowanie wymienionych wcześniej działań.
Data powstania: 24 wrzesień 2022 r.
WYPOWIEDZENIE UMOWY O ŚWIADCZENIE USŁUG NA CZAS OKREŚLONY – KIEDY MOŻEMY ZAKOŃCZYĆ WSPÓŁPRACĘ
- Publikacja: grudzień 12, 2016, aktualizacja: wrzesień 24, 2022
- Napisała: Marta Matuszewska
- Kategoria: Transport
- Cena: 12.99 PLN
- Liczba wyrazów: 1230, liczba znaków (ze spacjami): 8613
#umowazlecenia #umowanaczasokeślony #wypwiedzienieumowy #kodekscywilny #transport #zakończeniewspólpracy
W jakich okolicznościach można wypowiedzieć umowę o świadczenie usług zawartą na czas określony? I jakie grożą nam konsekwencje gdy chcemy wyjść z umowy, przed upływem jej terminu?
Odpowiedź eksperta wraz z podstawą prawną, orzecznictwem, instrukcją i wzorem regulacji, które możesz zawrzeć w umowie:
Do umów, w ramach których dochodzi do regularnego świadczenia usług, stosujemy przepisy o zleceniu. Zasady wypowiadania umów zlecenia są określone w art. 746 Kodeksu cywilnego, który ma również odpowiednie zastosowanie do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami, czyli w tym wypadku umowy o współpracę.
Data powstania: 25 listopada 2022 r.
KARA UMOWNA ZA NIEPRZESŁANIE DOKUMENTÓW W UMÓWIONY TERMINIE – JAK WŁAŚCIWIE SFORMUŁOWAĆ
- Publikacja: maj 28, 2018, aktualizacja lipiec 29, 2022
- Napisała: Marta Matuszewska
- Kategoria: Transport
- Cena: 7.99 PLN
- Liczba wyrazów: 1167, liczba znaków (ze spacjami): 8380.
#karaumowna #umowazlecenie #kodekscywilny #transport #przewóz #odpowiedzialnośćprzewoźnika #listprzewozowy #CMR #dokumentyprzewozowe #dokumentytransportowe #KonwencjaCMR
Przewoźnik po wykonaniu międzynarodowego transportu spóźnił się z dostarczeniem wymaganych dokumentów transportowych. Spedytor zagroził, że w związku z tym obniży fracht o wysokość kary umownej za niedotrzymanie terminu, która została ujęta w zleceniu. Zgodnie ze zleceniem „Wszelkie dokumenty transportowe (CMR), należy dostarczyć w ciągu 14 dni od zakończenia transportu (…). Niedostarczenie w tym terminie grozi karą do 500 euro, lub wydłużeniem terminu płatności o 60 dni.”
Czy spedytor może to zrobić? Od czego zależy skuteczność kary umownej?
Data powstania: 27 lipiec 2022 r.
ANULOWANIE ZLECENIA GDY POJAZD STOI JUŻ NA ZAŁADUNKU – JAK WYLICZYĆ SZKODĘ
- Publikacja: wrzesień 11, 2017, aktualizacja lipiec 27, 2022
- Napisała: Marta Matuszewska
- Kategoria: Transport
- Cena: 5.99 PLN
- Liczba wyrazów: 1173, liczba znaków (ze spacjami): 8504
#karaumowna #umowazlecenie #kodekscywilny #transport #przewóz #odpowiedzialnośćprzewoźnika #listprzewozowy #CMR #dokumentyprzewozowe #dokumentytransportowe #KonwencjaCMR #szkoda #storno #anulowaniezlecenia #załadunek
Zleceniobiorca wysłał przewoźnikowi zlecenie na przewóz chłodnią, następnie odwołał transport w momencie, kiedy auto było już na miejscu załadunku. Przewoźnik wystawił fakturę w wysokości całości frachtu, która została odesłana bez uiszczenia opłaty. W związku z anulowaniem zlecenia przewoźnik poniósł stratę. Jednak samochód i tak musiał wykonać trasę, ponieważ połowa chłodni była przeznaczona na inny przewóz, gdzie część trasy się pokrywała. Przewoźnik poniósł szkodę.
Czy w związku z tym przewoźnik może żądać zapłaty całego, umówionego wynagrodzenia za przewóz czy może powinien żądać pokrycia kosztów odwołanego transportu? Jak konkretnie wyliczyć te koszty?
Odpowiedź eksperta wraz z podstawą prawną i orzeczeniem sądu:
Anulowanie zlecenia transportowego wchodzi w zakres pojęcia prawa do rozporządzania przesyłką. Prawo to pozwala nadawcy do jednostronnej zmiany umowy…
Data powstania: 25 lipiec 2022 r.
BRAKI W DOKUMENTACJI TOWARZYSZĄCEJ TOWAROWI – KTO PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ
- Publikacja: listopad 8, 2016, aktualizacja: lipiec 25,2022
- Napisała: Marta Matuszewska
- Kategoria: Transport
- Cena: 5.99 PLN
- Liczba wyrazów: 1385, liczba znaków (ze spacjami): 10463
#karaumowna #transport #przewóz #odpowiedzialnośćprzewoźnika #listprzewozowy #CMR #dokumentyprzewozowe #dokumentytransportowe #KonwencjaCMR #szkoda #załadunek
Pojazd przewożący ładunek został zatrzymany z uwagi na to, że nie towarzyszyły mu właściwe dokumenty – w tym konkretnym przypadku przewoźnik wiózł tytoń, który podlegał opodatkowaniu. Dodatkowo na pozostałej przestrzeni ładunkowej przewoźnik wiózł towar od innej firmy. Z uwagi na konieczność dowiezienia na czas pozostałej części towaru, którą przewoźnik miał na naczepie i brak wolnych własnych środków transportu, przewoźnik musiał wynająć pojazd zastępczy, by transport został dowieziony do celu. Towar dojechał jednak spóźniony, więc powstały jeszcze dodatkowe koszty. Co więcej, koszty powstały z postojem naczepy przewoźnika przy załatwianiu formalności z organem celnym i wyłączeniem pojazdu z zarobkowania.
Kto będzie właściwą stroną w tym postępowaniu i będzie odpowiadał za szkody wywołane brakiem odpowiedniej dokumentacji i opóźnieniem? Kto w związku z tym powinien ponieść koszty najmu pojazdu, zleceniodawca (firma spedycyjna) czy właściciel towaru zlecający transport spedycji?
Data powstania: 24 wrzesień 2022 r.
KOSZTY WINDYKACJI ORAZ ODSETKI W TRANSAKCJACH HANDLOWYCH – KIEDY TRZEBA JE ZAPŁACIĆ
- Publikacja: grudzień 3, 2018, aktualizacja: wrzesień 24, 2022
- Napisała: Marta Matuszewska
- Kategoria: Transport
- Cena: 12.99 PLN
- Liczba wyrazów: 1328, liczba znaków (ze spacjami): 9258
#odsetkiwtransakcjachhandlowych #kosztywindykacji #brakzapłatyzafakturę #przewóz #przewoźnik #opóźnieniezapłatyzafakturę
Zleceniodawca otrzymał notę na równowartość 40 euro za opóźnienie w transakcjach handlowych. Tymczasem, według niego, faktura została opłacona na czas, zgodnie z terminem otrzymania, stąd zamierza ją zignorować. Jednak w związku z tą sytuacją pojawiły się pytania:
- Jak liczyć termin płatności i czy ma znaczenie jak długi on jest? W tym przypadku wyniósł 60 dni od momentu otrzymania dokumentów.
- Kiedy można wystawić notę za koszty windykacji i odsetki w transakcjach handlowych?
- W jakim terminie można wystawić notę, czyli jaki jest termin przedawnienia odsetek i kosztów windykacji?
- Czy można nie odpowiadać na notę?
Odpowiedź eksperta wraz z podstawą prawną:
…